Otázka poradny číslo 2872

Dobrý den, komu máme adresovat v případě prodeje spoluvl. podílu na nemovitostech, kde jeden ze spoluvlastníků je v insolvenci nabídku předkupního práva? Je to spoluvlastník, nebo ins. správce? Děkuji
minarikovaerika@seznam.cz
27. června 2018 v 08:58

Odpověď

Dobrý den, záleží na tom, jakým způsobem je řešen úpadek dlužníka a v jaké fázi se nachází insolvenční řízení. Vždy je třeba se obrátit na osobu s dispozičním oprávněním. § 229 odst. 3 IZ upravuje, kdo je osobou s dispozičními oprávněními ve vztahu k majetkové podstatě a to takto: Nestanoví-li tento zákon jinak, je ve vztahu k majetkové podstatě osobou s dispozičními oprávněními a) dlužník v době do rozhodnutí o úpadku, b) dlužník v době od rozhodnutí o úpadku do rozhodnutí o způsobu řešení úpadku, c) insolvenční správce v době od prohlášení konkursu, d) dlužník v době od povolení reorganizace a e) dlužník v době od povolení oddlužení. S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Pavel Berger
28. června 2018 v 12:20