Otázka poradny číslo 2868

Dobrý den, měl bych otázku ohledně zajištěného věřitele. V isnolvenci bylo rozhodnuto o schválení oddlužení spátkovým kalendářem. Kde jedna z pohledávek je zajištěná a u té bylo rozhodnuto o uspokojení pohledávky ze zajištění. Věřitel dal již pokyn insolvenčnímu správci ke zpeněžení nemovitosti. Dotaz zní pokud dojde k uspokojení všech nezajištěných pohledávek. Soud vydá rozhodnutí o ukončení oddlužení a osvobození od zbylých pohledávek, co se děje se zajištěnou pohledávkou pokud se insolvenčnímu správci nepodařilo do ukončení oddlužení nemovitost zpeněžit? Děkuji za informaci
tomvot@seznam.cz
21. června 2018 v 09:31

Odpověď

Dobrý den, podle mého názoru by zajištěný věřitel v důsledku osvobození dlužníka od placení pohledávek (srov. § 414 IZ) ztratil právo na uspokojení své pohledávky a byl by tím poškozen. Do doby zpeněžení předmětu zajištění nebude možné ani vydat rozhodnutí o splnění oddlužení dle § 413 IZ. S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Pavel Berger
25. června 2018 v 15:50