Otázka poradny číslo 2756

Dobrý den, mám dotaz, při prodeji nemovitosti byl na svj dluh, který insolvenční správce při prodeji nemovitosti a následně z jeho výtěžku neuhradil, ale dle NOZ nepřešel dluh na nového majitele. Dluh pak svj doručilo mě, že ho mám uhradit. Je to správný postup? Děkuji
veronika.horakova@centrum.cz
12. ledna 2018 v 09:49

Odpověď

Dobrý den, teprve novela ust. § 298 odst. 8 IZ účinná od 1. 12. 2017 stanovuje, že " V případě, že je zpeněžena jednotka v domě a osoba odpovědná za správu domu a pozemku uplatnila v insolvenčním řízení pohledávku související se správou domu a pozemku vůči vlastníku jednotky, uspokojí se tato pohledávka z výtěžku zpeněžení jednotky před uspokojením pohledávek zajištěných věřitelů podle odstavce 1 (§ 298 IZ), a to do výše jedné desetiny výtěžku zpeněžení." Pokud se jedná o zpeněžení před touto novelou a jsou to pohledávky SVJ vzniklé po povolení oddlužení jedná se o pohledávky za majetkovou podstatou, jejichž neuhrazením se vystavujete riziku zrušení oddlužení dle ust. § 418 IZ. S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Pavel Berger
12. ledna 2018 v 14:22