Poradna

Položené dotazy a odpovědi

Dobrý den, zaměstnavatel je v úpadku. Mám stále pracovní platnou pracovní smlouvu a běží mi výpovědní lhůta. IS mi nevyplatil mzdu protože prý na to nemá peníze, ve firmě žádné peníze nejsou. Je IS povinen mi vyplatit mzdu? Mám se obrátit přímo na insolvenční soud? Potřebuji poradit. Děkuji.
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 21. 1. 2019 v 23:16
Dobrý den, IS je limitován množství finančních prostředků v majetkové podstatě. Doporučuji Vám se obrátit na příslušný úřad práce.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den, rád bych se dotázal, zda Insolvenční správce kterému úpadce nepředal účetnictví může požádat jménem úpadce finanční správu o opisy kontrolního hlášení DPH pro účel částečné rekonstrukce nepředaného účetnictví, zejména pro posouzení možného zvýhodňování věřitelů a vyvádění majetku ze společnosti. Z kontrolního hlášení lze dohledat konkrétní subjekt který byl příjemcem i hotovostních plateb úpadce.
Děkuji za informaci
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 21. 1. 2019 v 23:13
Ano, takový postup je v kompetenci IS.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den, jsem v insolvenci 9 měsíců, zaplatila jsem nějakých 15% svých dluhů. Chci se zeptat, pokud schválí novelu ins. zákona, tak je možné, že se bude stahovat i na mě, že bych zaplatila za 3 roky 60% a nemusela bych platit celých 5 let, nebo se to bude stahovat jen na nové ins. návrhy? Děkuji za odpověď.
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 17. 1. 2019 v 14:01
Dobrý den, podle mého názoru to možné nebude. Bude-li novela IZ schválena v současném znění, tak bude platit, že již schválená insolvenční řízení budou pokračovat podle pravidel platných k dni jejich schválení.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den,zajimá proč při výdělku DPP,kde mám POVINNOST hradit pojištění se mi toto nezohlednuje v nezabavitelném minimu jako při všech jiných druzích výdělků,beru tak o cca 1600 méně.Děkuji za vysvětlení
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 15. 1. 2019 v 12:34
Dobrý den, podle mého názoru je i DPP pracovněprávním vztahem a pokud vzniká povinnost platit pojištění, tak jej platí zaměstnavatel.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den.Moje matka prochází insolvenčním řízením kde ji zastupuji jako její zmocněnec.Při přezkumném řízení jsem popřel co do pravosti přihlášenou pohledávku zajištěného věřitele.Ustanovený správce pohledávku zcela uznal.Je tak zahájen incidenční spor.IS i přesto však nabízí zajištěné nemovité věci k prodeji na základě pokynu zajištěného věřitele jehož pohledávka byla z naší strany popřena.Je možno požádat soud o odklad prodeje zajištěných nemovitostí do doby než bude soudem pravomocně rozhodnuto v incidenčním sporu?Děkuji za vaši odpověď.
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 14. 1. 2019 v 12:31
Dobrý den, podání takové žádosti je určitě možné. Insolvenční soud věc posoudí a následně rozhodne, zda uloží IS odklad prodeje.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli je možné zažádat o výměnu insolvenčního správce? Pokud ano, jak máme postupovat a za jakých okolností můžeme požádat o výměnu.. Myslíme si, že s námi správce nekorektně jedná.
Předem děkuji
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 14. 1. 2019 v 08:14
Dobrý den, změna IS je možná pouze za podmínek stanovených IZ a není v dispozici dlužníka.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den, jak se, prosím, bude počítat v lednu t. r. a v dalším období nezabavitelné minimum. Našla jsem kalkulačku na rok 2019 na portále Peníz.cz. Tam je výpočet mnohem lepší než doposud. Na druhé straně ale vím, že vláda bude schvalovat nový způsob výpočtu nezabavitelné částky až v březnu t. r. Jak to tedy je s výpočtem do doby,než bude nařízeno vládou nově počítané nezabavitelné minimum? Jedná se i o insolvenci, i když je to asi stejné jako u exekucí. Díky moc za odpověď. Jana
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 6. 1. 2019 v 16:13
Dobrý den, podle mého názoru je nezbytné vyčkat až na nový způsob výpočtu a to té doby postupovat dle poslední úpravy.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den,prosím o radu.Bývalá žena je v insolvenci,má družtevní byt a pronajímá a nenahlásila IS další finanční výdělky z pronájmu.Zda tyto vedlejší příjmy není povinné hlásit u IS.Právě jejímu IS jsem mu psal a na to mi neodpověděl mi vic jak půl roku.Děkuji Vám
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 3. 1. 2019 v 08:52
Dobrý den, dlužníka obecně tíží povinnosti uvedené v ust. § 412 odst. 1 IZ. Mezi tyto náleží i povinnost použít mimořádné příjmy k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Děkuji za odpověď. Chápu to tedy správně, že o převolení IS může hlasovat i věřitel, který je přímým příbuzným dlužníka ?

Děkuji
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 28. 12. 2018 v 04:58
Dobrý den, ano může. S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den, senát vrátil sněmovně novelu insolvenčního zákona. Jednou z variant oddlužení je, že lidé zaplatí věřitelům alespoň 60% svých závazků za tři roky. Jsme s manželkou v insolvenci od září 2015 a máme již zaplaceno víc než 60%. Chtěl jsem se zeptat, jestli máme nějakou naději o odpuštění zbylých závazků a tudíž i ukončení celého řízení po odeslání žádosti soudu. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 28. 12. 2018 v 05:02
Dobrý den, podle mého názoru se režim Vašeho oddlužení bude řídit dosud stávající právní úpravou. Je však třeba vyčkat dokončení celého legislativního procesu, kdy novela IZ může doznat dalších změn.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Stránka 1 z 71 (710 položek)Předchozí1234567697071Další