Poradna

Položené dotazy a odpovědi

Dobrý den, od roku 1994 do současnosti jsem OSVČ a posledních 8 let jsem samozřejmě svou chybou dopustil větší dluhy cca 3.000.000 u asi 8 věřitelů. Největší 1.900.000 jeden věřitel. Samozřejmě jsem se snažil nějakým způsobem vše řešit , ale při takovém množství exekucí, kdy exekutoři samozřejmě chtějí získat co nejvíce se to prostě nedá. Stálo mě to majetek, manželství, zdraví atd. Chci se dále živit jako OSVĆ a chci dokázat, že mám na to abych se dluhů zbavil. Mám možnost smluvní spolupráce na delší dobu ve službách IT, ale tlak ze strany exekutorů je v tuto chvílí zničující. Měl bych s dovolením na Vás dotaz. Mám šanci dosáhnout na insolvenci i v případě , že mé daňové přiznání z posledních 3 let nesplňuje minimální možnost splacení 30% dluhu, majetek nemám žádný přesně řečeno mám ale v minimální hodnotě ( základní věci - postel skříň oblečení atd), faktickými příjmy bych mohl splatit 30% i více avšak nemohu doložit. až na možnost, kterou jsem psal smluvně delší spolupráce pro jiné firmy.. Jsem plný nápadů ale začarovaný kruh dluhů lepení jednoho druhým my neumožňuje je realizovat. Děkuji za odpověď
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 19. 9. 2019 v 11:15
Dobrý den, poslední novela IZ prolamuje za stanovených podmínek 30% hranici. Proto bych určitě doporučoval se obrátit na odborníka, který Vám, po seznámení se s parametry Vašeho podnikání, může poradit, zda je možné a reálné Vaší osobu oddlužit.

S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den pane doktore. Obracím se na Vás s dotazem a především o pomoc co mohu jako dlužník dělat. Od dubna 2014 jsem ve společném ins. řízení se svou dnes již bývalou ženou. V září 2014 od nás odešla, já zůstal se synem sám. Ins.řízení bylo schváleno až letos 26.3.2019. Z původního návrhu na zpeněžení jen majetkovou podstatou, soud nakonec schválil kombinace i se splátkami. Problém mám zásadní a to několik. Mě strhávají celkem cca 20 000 a mé bývalé ženě 4500. Majetková podstata, tedy nemovitost je v mém výlučném vlastnictví a to na základé notářského zápisu o zúžení sjm z října 2006, tedy 8 let před tím nežli k jakékoli insolvenci došlo. Z toho se odvíjí i přihlášení věřitelé, neboť de přihlašovali vždy za každým z dlužníků který měl s věřitelem uzavřenou smlouvu. Za mnou se přihlásilo celkem 12 věřitelů, za moji bývalou ženou 22 věřitelů. Řízení se podávalo v dubnu 2014 jako společné proto, že jsme v té době spolu žily, ale každý měl své příjmy a své závazky.
Vzhledem k tomu jak se odstupem let vše vyvìjelo, požádal jsem soud v květnu 2018 o rozdělení řízení a rozdělení věřitelů. Soud mému návrhu vyhověm a řízení rozdělil. Ne však přihlášené věřitele. Za půl roku však opět řízení sloučil.
Dne 13.3.2019 jsem podal novou žádost o rozdělení, tou se však už soud do dnešního dne vůbec nezabýval a ani na ni neodpověděl. 26.3.2019 pak Usnesením oddlužení schválil v kombinaci.
Od té doby stále bojuju o to aby bylo vše rozděleno, neboť dluhy bývalé ženy jsou cca 5 mil u nezajištěných věřitelů a mé dluhy 900 000 u nezajištěných věŕitelů.
Podával jsem různá odvolání, předkládal soudu jednak not.zápis o zúženém sjm a především potvrzenì o bezdlužnosti od věřitelů bývalé ženy, že vůči mé osobě neevidují žádný dluh. Nic z tohoto nepomohlo a soud se ničím nezabýva.
Chci se prosím zeptat co mohu dělat a jaké mám možnosti se bránit. Dělám toto vše hlavně kvůli synovi kterému je dnes 14,5 let a prakticky do jeho 19, 5 let bych měl splácet dluhy především za bývalou ženu. Děkuji Daniel Moravec.
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 9. 9. 2019 v 13:47
Dobrý den, podle mého názoru je rozdělení (a samozřejmě) i spojení řízení možné. Jestliže dojde ke změně okolností, tak insolvenční soud může rozhodnout naznačeným způsobem. Problémem bezpochyby bude rozdělení závazků, kdy věřitelé při takovém rozdělení budou zkoumat výši příjmů toho konkrétního manžela a nebudou souhlasit s tím, aby jejich pohledávka byla uspokojována manželem příjmově slabším, když u druhého z manželů nebo současně u obou manželů by míra jejich uspokojení byla vyšší.
Pokud jste podal návrh na rozdělení řízení a soud dosud o tomto návrhu nerozhodl, doporučoval bych nejdříve tento návrh urgovat (pokud jste tak již neučinil) a následně podat návrh na určení lhůty k provedení procesního úkonu (dle zák. o soudech a soudcích). Tento návrh může podat účastník řízení, pokud má za to, že v řízení dochází k průtahům, a může se dožadovat, aby soud určil lhůtu k provedení tohoto procesního úkonu. Soud, vůči němuž jsou namítány průtahy v řízení, postoupí do 5 pracovních dnů ode dne doručení návrh na určení lhůty se svým vyjádřením soudu příslušnému o návrhu rozhodnout, který o něm následně rozhodne.

S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den,

dojíždím do nového zaměstnání autobusovými spoji vzdálenost cca 30 km, takže denně 70 km.. Měsíční náklady na dopravu se vyšplhají cca na 3500 Kč. V novém zaměstnání budu měsíční plat cca o 6000 Kč vyšší než v bývalém. Má smysl žádat soud o zvýšení zůstavající částky alespoň o 1000 Kč? Náklady na dojíždění mi dělají docela problém. Děkuji.
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 30. 8. 2019 v 09:02
Dobrý den, pokud dodržujete stanovený splátkový kalendář a Vaše příjmy Vám umožní splácet částku vyšší, není třeba žádat insolvenční soud o změnu splátkového kalendáře.

S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
U kterého insolvenčního správce se třeba nahlásit ohledně firmy Slever s.r.o.
a zapsat se o dlužnou částku ?
Děkuji za odpověď.
Jankovič Praha
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 28. 8. 2019 v 16:51
Dobrý den, Vámi uváděná firma není k nalezení ani v databázi dlužníků na insolvenčním rejstříku a ani v obchodním rejstříku.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobry den pane doktore,
pritelkyne doplatila insolvenci 100%. V katastru nemovitosti ma na svem byte zapis o rozhodnuti o upadku. Muzete mi poradit , co ma udelat , aby se toto odstranilo?
Potiz je v tom, ze Ins.spr. rika, ze to musi udelat ona (sama zazadat na katastru). Kdyz vsak byla na katastru, tak ji tam povedeli, ze to musi ucinit Ins.spravce. Prehazuji si ji jak horky brambor a nic se nedeje. Prosim o radu jaky je tedy spravny postup pro vymaz zapisu o upadku na nemovitosti.
dekuji Roman
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 28. 8. 2019 v 16:54
Pokud bylo řádně ukončeno oddlužení a IS byl zproštěn funkce, tak vymazání informace o insolvenčním řízení je, podle mého názoru věcí dlužníka. Ten by měl katastru prokázat, že celé insolvenční řízení již bylo ukončeno.

S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den, na zaměstnance je vedeno několik exekucí včetně exekuce na výživné (běžné), zaměstnanec podal žádost na oddlužení a nyní probíhá řízení o úpadku, tzn. zaměstnavatel blokuje povinné částky stržené ze mzdy a čeká na výsledek. Jak je to s výživným, má být také blokováno do oznámení soudu o výsledku nebo lze výživné zasílat oprávněné osobě a zbytek částky blokovat? Děkuji
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 28. 8. 2019 v 16:48
Dobrý den, řádné placení výživného je základním zájmem nezl. dítěte. Aby nedocházelo k ohrožení jeho zájmů, tak jej i nadále, v této fázi insolvenčního řízení, zasílejte k rukám oprávněné osoby.

S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den.Již třetím rokem procházím procesem oddlužení plněním splátkového kalendáře,dle starého IZ.Oddlužení plním řádně.Jsem poživatelem důchodu 1. invalidního stupně a vykonávám výdělečnou činnost.Za poslední měsíc u mě došlo ke zhoršení zdravotního stavu a hrozí my že budu muset podstoupit lékařský zákrok.Tím pádem bych tak pobíral pouze dávky nemocenského pojištění.Můj dotaz zní,zda po dobu hospitalizace a následné léčby mohu u insolvenčního soudu požádat o odklad splátkového kalendáře.Děkuji za odpověď.
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 23. 8. 2019 v 10:01
Dobrý den, aktuální právní úprava umožňuje přerušení a prodloužení průběhu oddlužení (srov. § 412b IZ). Je tedy možné, aby insolvenční soud po schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty rozhodl o přerušení průběhu oddlužení až na 1 rok. Učiní tak z důležitých důvodů na návrh dlužníka nebo IS.

S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den, prosím o informaci, zda je běžné platit kupní cenu za nemovitost, která je prodávána insolvenčním správcem (společně s věřitelskou hypoteční bankou) předem , před podpisem kupní smlouvy. Jaké mám garance, že bude smlouva podepsána, že bude nemovitost na kupujícího převedena, že nemovitost bude ve stavu jako nyní ? Děkuji za odpověď
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 23. 8. 2019 v 09:38
Dobrý den, takový způsob úhrady je běžný a vychází z podmínek stanovených insolvenčním soudem. Ve většině případů insolvenční soud stanoví, že
1) realizace prodeje proběhne nejdříve po uplynutí lhůty k nabídce předmětu prodeje za cenu nejvýhodnější nabídky v místě a čase prodeje,
2) úhrada kupní ceny předem nebo při podpisu kupní smlouvy na účet insolvenčního správce,
3) insolvenční správce neprodá věci osobám uvedeným v ust. § 295 IZ,
4) insolvenční správce může po dohodě s věřitelským orgánem odmítnout všechny nabídky.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce

Dobrý den,

jako jednatel a spoluvlastník s.r.o. jsem podepsal bance blankosměnku jako dozajištění úvěru, který byl využit na stavbu haly. Tuto směnku jsme podepsali jako fyzické osoby, které ručí svým osobním majekem společně s mým spoluvlastníkem společnosti. Na společnost byl vypsán konkurz, kdy výtěžek z prodeje byl nižší, než výše úvěru. Vznikl tento závazek jako závazek z podnikání, nebo jako fyzické osoby ? Vzhledem k jeho výši, nejsem schopen tento závazek ve 100% uhradit (další spoluručitel je důchodce). Na mém platu vázne exekuce, rozpadla se mi rodina a rád bych situaci řešil. Dovolím si vás touto cestou požádat o radu, jak v této situaci postupovat, tj. mohu požádat soud o zahájení insolvence? Předem děkuji,
Maleček
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 23. 8. 2019 v 09:42
Dobrý den, dne 01. 06. 2019 vstoupila v účinnost novela IZ, která znamená zpřístupnění možnosti oddlužení širšímu okruhu osob tak, aby se tyto osoby mohly dostat z dluhové pasti. Doporučuji tedy řešit Vaší situaci podáním návrhu na povolení oddlužení a insolvenčního návrhu v souladu s ust. § 390a IZ.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den, mám dotaz z pozice zaměstnavatele, který zaměstnává člověka v insolvenci. Chci se zeptat, zda když tento člověk bude mít vyšší mzdu (z důvodu mimořádných prémií, odměn) a tím pádem odejde vyšší částka na insolvenci, tak zda bude mít insolvenci splacenou dříve, než je dohodnuto (myslím, že doba splácení se určuje na 5 let). Nebo je doba splácení stále stejná (5 let) bez ohledu na to, jaká částka se měsíčně na insolvenci odesílá. Děkuji za odpověď.
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 17. 9. 2019 v 13:06
Dobrý den, doba trvání oddlužení je v zásadě stejná i v případech, kdy dlužník má vyšší příjem než-li v době schválení oddlužení.

S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Stránka 1 z 79 (788 položek)Předchozí1234567777879Další