Poradna

Položené dotazy a odpovědi

Ano ale pokavad jsem o insolvenci nevedela.A oni to vlastne zatajili a navic pani zdedila cast baraku,ktery honem prepsala na otce aby o nej neprisla,Vlastni auto atd,vse zapreli.muzu se otocit na soud? Vsak nake pravidla musi byt.Byt pronajimaj a berou s toho penize a taky to urcite nepriznali
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 18. 9. 2018 v 12:10
Dobrý den, musím Vás odkázat na již poskytnutou odpověď k Vaší otázce, pokud jde o Vaši pohledávku. Pokud však dlužník dosáhne schválení oddlužení nebo přiznání osvobození na základě podvodného jednání, je možné, že insolvenční soud osvobození dlužníku podle § 414 a 415 IZ odejme (srov. § 417 IZ).
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den,je možné po skončení původné schválené insolvence splátkovým kalendářem,ale nakonec skončené konkurzem požádat o nové oddlužení?děkuji
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 17. 9. 2018 v 17:26
Dobrý den, je to možné, pokud budete splňovat podmínky stanovené IS.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o odpověď na následující dotaz. Z manželství jsme měli s manželem společné dluhy. V roce 2012 jsme se rozvedli, majetek jsme žádný neměli a dluhy nám zůstaly bez soudního rozdělení. Tehdejší manžel nechtěl dluhy nikterak řešit, za mými zády si navíc bral půjčky, které mi tajil, takže si nejsem jistá, jaké dluhy v manželství vůbec vznikly. Po rozvodu jsem zažádala o oddlužení, které mi bylo na přezkumném jednáním schváleno. Insolvenci již několik let řádně platím. Bývalý muž ovšem své závazky a dluhy (i ty, které možná vznikly v době našeho manželství, avšak já o nich nevím a věřitelé se ani nepřihlásili do mého insolvenčního řízení) nadále neřeší, dluhy dramaticky narůstají a já si pokládám otázku: až doplatím svou insolvenci, v případě že bývalý muž nebude řádně platit exekuce, kterých má více než dvě desítky, nemohu být znovu věřiteli žádaná o úhrady mně utajených dluhů z manželství za bývalého muže, který žije stále na vysoké noze, půjčuje si dál peníze a žije na dluh? Děkuji za odpověď, zda mohu být ohrožena jeho nezodpovědností do budoucna, pokud již splním řádně placení pětileté insolvence.
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 17. 9. 2018 v 18:02
Dobrý den, obecně mohu konstatovat, že možnost postihnout v rámci exekuce Váš majetek je ohraničena právní mocí rozvodového rozsudku. Pohledávky Vašeho bývalého manžela vzniklé po tomto datu, jdou výlučně k jeho tíži. Pokud jde o pohledávky vzniklé za trvání manželství, tak existuje možnost postihnout v rámci exekuce i majetek druhého manžela. Pokud však splníte řádně a včas všechny povinnosti podle schváleného způsobu oddlužení, vydá insolvenční soud usnesení, jímž Vám přizná osvobození od placení pohledávek (srov. § 414 odst. 1, 2 IZ). Toto usnesení by Vám mělo poskytnout právní ochranu i před dluhy Vašeho bývalého manžela.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobry den.pujcila jsem znamym 150 000kc.Jsou v insolvenci a vubec me do insolvence neprihlasili.I kdyz dluh prosel soudem kde meli platit 1000kc mesicne ani tak se nic nedelo.Na insolvencniho spravce se nemohu obratit, neznam jmeno ale vim,ze jsou spolu moc zadobre.Muzete me prosim poradit co mam delat aby me byly vraceny 150 000kc.Dekuji
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 17. 9. 2018 v 17:34
Dobrý den, pokud insolvenční soud vydá rozhodnutí o úpadku (srov. § 136 odst. 1 IZ), tak povinnou náležitostí takového rozhodnutí je, mimo jiné, výzva, aby věřitelé přihlásili své pohledávky (srov. § 136 odst. 2, písm. d) IZ). V rámci tohoto rozhodnutí současně insolvenční soud poučí věřitele o následcích zmeškání stanovené 2 měsíční lhůty k podání přihlášky pohledávky. Pokud tedy Vaše pohledávka nebyla řádně a ve stanovené lhůtě přihlášena, tak se k ní nebude přihlížet.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobry den,za nedlouho mi skonci insolvence,chci se zeptat: 1)jak je to s posledni splatkou ? Zrejme vznikne nejaky preplatek,ktery mi IS vrati (netusim,zda je tam lhuta do kdy)
2) kdyz IS odesle posledni platbu a bude mu zrejme,ze naslesujici mesic jiz nebude posilat nic,zda vyrozumi soud s zadosti o ukonceni rizeni nebo zda to mam udelat ja (splatim 100 % )
3) za jak dlouho cca vyrozumi soud uctarnu o tom,ze jiz nemusi posilat penize IS (jde mi o to,ze u nas se vyplaty delaji prvni tyden v mesici,takze kdyz soud zasle rozhodnuti o ukonceni,zda to uctarna musi brat v zretel nebo az od nasledujiciho mesice ? )
Dekuji za odpovedi
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 18. 9. 2018 v 12:05
Dobrý den, vzniklý přeplatek Vám IS vrátí nejpozději do ukončení insolvenčního řízení. Pokud jde o splnění oddlužení, tak toto bere insolvenční soud na vědomí rozhodnutím (srov. § 413 IZ), které vydá, jakmile bude mít tuto informaci k dispozici, že se tak stalo. Tuto informaci soud obdrží od IS, ale není vyloučeno, abyste insolvenční soud informovala i Vy. Rozhodnutí insolvenčního soudu je závazné pro Vašeho zaměstnavatele od okamžiku, jakmile mu je oznámeno. Pro úplnost uvádím, že proti uvedenému rozhodnutí insolvenčního soudu není odvolání přípustné a jeho právní mocí insolvenční řízení končí.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobry den mam moznost nastoupit do zamestnani do Nemecka insolvence se mi radne strhava v čr uz 2,5 roku kdyz budu mit v nemecku vetsi plat zvíší se mi splatka na insolvenci?predem dekuji za dotaz
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 11. 9. 2018 v 19:21
V době trvání schváleného oddlužení má dlužník informační povinnosti dle ustanovení § 412 odst. 1, písm. d )a e) IZ, tedy že nesmí zatajovat žádný ze svých příjmů a pravidelně musí předkládat přehledy o všech svých příjmech. V případě zvýšeného příjmu dojde ke zvýšení splátky.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat zda je možné, aby proběhlo přezkumné řízení i po schválení oddlužení.
Děkuji Jirka
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 3. 9. 2018 v 11:08
Dobrý den, zvláštní přezkumné jednání je podle mého názoru možné jen po povolení oddlužení a nikoliv po jeho schválení, kdy je již plněn stanovený splátkový kalendář.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Chtěl jsem se zeptat na několik záležitostí. Od 6/17 mám schváleno oddlužení s tím, že budu schopen splatit 100%. Před několika dny jsem se dozvěděl o praktikách některých společností v podobě rozhodčího nálezu/řízení. Jedna z mých otázek zní. Zda jsou vydané exekuce na základě rozhodčího nálezu, řízení opravdu nezákonné a protiprávní. Dojde v takovém případě k zastavení exekuce a jejímu zrušení?. Dlužník by v tom případě uhradil jen samotnou dlužnou částku? ... ... Další otázka směřuje na lichvářské aktivity. Půjčil jsem si 50 000 kč a exekuce mi byla vystavena na 348 576 kč. V exekuci jsem třeba našel zmíněnou smluvní pokutu 0.25% denně z částky 133 270 kč. Za měsíc to znamenalo částku 9995,25kč měsíčně. Smlouvu jsem podepisoval 7/15.Po nečekané životní údalosti, kdy jsem se stal krátkodobě neschopný zaplatit splátku, přišel rozhodčí nález 2.10.2015 ve, kterém již byla uplatňována částka 170 430 kč plus příslušenství. Dospělo to k exekuci provedené 22.2.16. na oněch 348 576 kč. Od té chvíle až do podání návrhu na oddlužení 31.1.2017 jsem ze mzdy na exekuci uhradil cca. 90 000 kč. I přesto, si společnost přihlásila do insolvence částku o 37022 kč vyšší než byla ta původní a to 385 598 kč. Požádal jsem insolvenčního správce, zda by s tím nešlo něco dělat. Tak mi řekl, že se na to podívá.
Nakonec společnost částečně zpětvzala svou přihlášku o 201 077 kč. A do insolvence přihlásila 184 521 kč. Chtěl jsem se tedy zeptat na možnost prohlásit smlouvu za neplatnou pro protiprávnost/nezákonost. Potažmo pohledávku/přihlášku ještě jednou napadnout či zpochybnit, abych nepřeplácel čtyřnásobek půjčeného, když jsem již uhradil dvojnásobek. Nebo alespoň se domoci zrušení platnosti exekuce, aby mi bylo vráceno těch 90 000 kč, snížila se dlužná částka a rychleji insolvenci doplatil. Dala by se snížená
pohledávka stále považovat v rozporu s dobrými mravy, nebo něčím podobným? Existuje nějaká možnost vyvolat mimořádné přezkumné jednání ve chvíli kdy už je oddlužení schváleno?Moc děkuji. Budu rád za jakoukoliv pomoc a radu.
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 3. 9. 2018 v 10:50
Dobrý den, problematika rozhodčích doložek a vydávání rozhodčích nálezů je aktuálně předmětem široké diskuse odborné veřejnosti. Otázka posouzení platnosti sjednání rozhodčí doložky a s tím spojeným rozhodčím nálezem je však ve výlučné dispozici příslušného soudu. IS má možnost v rámci přezkoumání takové pohledávky tuto pohledávku popřít, avšak tento popěrný úkon může IS učinit pouze do určitého časového okamžiku a nikoliv kdykoliv v průběhu insolvenčního řízení. Pokud IS přihlášenou pohledávku ve Vámi uváděné výši nepopřel (uznal), tak již není možné v průběhu schváleného oddlužení toto stanovisko změnit.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Vážený pane doktore.Do konce insolvence mi zbývá 10 měsíců,díky dědictví mám splaceno kolem 80ti%.Jsem důchodkyně s příjmem 5.530 kč,přivydělávala jsem si vedlejším poměrem-pokračováním v OSVČ.Již cca rok nejsem schopna díky zdravotním problémům vydělat více něcca 2000 kč.jsem rozvedená,tudíš mi nemá kdo pomoci plnit insolvenční splátky 5200 kč.Žádala jsem soud o prominutí zbytku dluhu,odpověď byla zamítavá."K odpuštění zbytku dluhu dojde až po skončení insolvence".Jsem bezradná,už půl roku neplatím splátky.Nevím co dělat.Jaký následek může mít neplacení splátek?Prosím poraďte mi.Děkuji Dagmar
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 4. 9. 2018 v 05:59
Dobrý den, neplnění stanoveného splátkového kalendáře může mít za následek zrušení schváleného oddlužení (srov. § 418 IZ). Pokud máte oddlužení splaceno kolem 80%, jak uvádíte, a došlo u Vás k podstatné změně okolností, které jsou rozhodující pro výši a další trvání stanovených měsíčních splátek, mohlo by být řešení ve změně rozhodnutí o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře dle ust. § 407 odst. 3 IZ.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Dobrý den, partner zdědil pozemek společně se svou sestrou, která je v insolvenci. Insolvenční správce navrhl soudu, aby udělil souhlas se zpeněžením pozemku prodejem mimo dražbu. Co to znamená? Má partner "předkupní právo"? Nebo mu zůstane jeho ideální polovina pozemku a druhou ideální polovinu někdo může koupit v dražbě, nebo se pozemek bude prodávat celý a polovina utržených peněz půjde insolvenčnímu správci a polovina partnerovi? Děkuji za reakci, ve svém okolí nemám nikoho, kdo by podobný problém řešil a mohl tak poskytnout info, pěkný den
Odpověděl JUDr. Pavel Berger dne 31. 8. 2018 v 10:48
Dobrý den, rozhodující pro danou věc je, zda je v majetkové podstatě zapsán pozemek celý nebo pouze ideální polovina. Předpokládám, že je zapsána pouze ideální polovina, která bude samostatně složitě zpeněžitelná. Vašemu partnerovi bude svědčit předkupní právo. Je však možné se s IS dohodnout, aby peněžil pozemek jako celek a z jedné poloviny následně vyplatil Vašeho partnera.
S pozdravem JUDr. Pavel BERGER, advokát, insolvenční správce
Stránka 1 z 66 (657 položek)Předchozí1234567646566Další